Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

Obrazek

 

 

 

 

Iniciály „AZ“ zná v městě plném květů téměř každý alespoň trochu ostřílený fanoušek ledního hokeje. Z čeho vlastně tato písmena vznikla a jaký mají ve skutečnosti význam? Hokejový klub Havířov tehdy kdysi dávno začínal s hokejem právě pod tímto názvem, rozhodlo se tak, podle dolu Antonína Zápotockého, který v tomto kraji v tuhle dobu kraloval.

Téměř hornický klub zažíval prozatím své nejlepší období a to přesto, že začínal s hokejem na rybníku, kde se všichni hráči museli zlepšovat, lepší podmínky k dispozici nebyly. Z významu pokřiku „AZET“ na havířovském stadionu tedy lze usoudit, že fanoušci chtějí tímto gestem přivolat onu slavnou éru a oslavovat pro klub, toto nadměrně úspěšné období.Obrazek

Jenže „AZET“ neměl s klubem nic společného, tým se jmenoval HC Panthers  Havířov (později Femax Havířov) a poté se opět vrátilo k panterovi. Ten ale slávu nepřivolal, právě naopak. Po dobu působení této šelmy se v klubu děly až hrůzostrašné věci, které by leckdy mohly být dobrým námětem na ztvárnění dobrého hororového trháku. Fanoušci budou jistě moc dobře vzpomínat na sezonu 2000/2001, kdy se Panthers probojovali do extraligy a rozhodně se havířovský celek neměl za co stydět.

V nejvyšší české hokejové soutěži pobyl 4 sezóny. První tři se statečně držel kolem středu tabulky, až v tu poslední v sezoně 2003/2004 klub srážela špatná finanční situace v klubové pokladně a hráče to nakonec poznamenalo natolik, že souboj o udržení se v extralize nakonec s Kladnem prohráli.

Černá barva pantera jakoby skvěle kontrastovala se situací v téže době. Poslední světlý moment si mužstvo vydobilo v roce 2005, kdy se havířovští panteři dokázali cestou Play-off prokousat až do semifinále proti Mladé Boleslavi. Bitvy to byly krásné, leč napínavé. Havířov zdatně držel se soupeřem krok, ale šťastnějším týmem byla kolébka automobilky značky Škoda.

ObrazekPoté to šlo ráz na ráz, nejlépe by sezóny 2006,2007,2008,2009 a 2010 vystihla křivka v grafu, která by měla parametry rychle klesat. Od roku 2007 klub nabíral dluhy, o kterých z počátku nevěděl vůbec nikdo, krom členů vedení. Na veřejnost se ale tato informace dostala velice pozdě. Dluhy se totiž nikdy nepodařilo smazat ani zmírnit.

Vše vyvrcholilo před sezonou 2010, kdy už vedení muselo s finanční situací na veřejnost, jelikož klubové potíže byly zcela evidentní a neúnosné. Přesto, že podle předpokladů a odhadů se letošní sezóna 2010 měla odehrát celá, nestalo se tak. Přišel krach, který zasypal pantera pod hromadu špinavého písku, složeného z obrovských dluhů. Kolik vlastně činil onen velký dluh? Přes 30 miliónů!  Hokej se v Havířově zastavil na bodě mrazu, ne-li až pod ním.

Situace začala houstnout, klub ztratil všechny hráče, výstroj, licenci na 1. ligu a hrozil reálný „boom“, kdy by s mužským hokejem byl konec. Začalo se vyšetřovat, pátrat, mnozí členi z vedení odešli dobrovolně už před vyšetřením, ten zbytek rezignoval později. Pak se ale začalo znovu jednat. Do mužstva přibylo zcela obměněné vedení, ve kterém nebyl ani jeden bývalý člen. Klubu se ujala dvojice Mrowiec-Potočný, tedy partička lidí, kteří přišli z Karviné.

Nikdo nepomýšlel na existenci klubu natož na jeho působení ve 2. lize. Po několika vyčerpávajích jednání ale tým dostal finanční podporu od města, získal zpět alespoň minimální důvěru skalních fanoušků a už nyní se můžeme těšit na jeho působení ve 2. lize!

Toho všeho a mnoho dalšího už ale neproběhne za přítomnosti pantera, který byl dlouhá léta vyhříván na logu mužstva. Vedení s ním v Havířově již nechce nic mít společného, čímž chce jasně naznačit, že nechce přivolat další smůlu, které si tento klub v poslední době prožil dostatek.

ObrazekVe výčtu novinek naleznete nový název, dresy, logo, hráče, vedení, stránky, dokonce se již pracuje na údržbě stadionu, na které pánové z minulého vedení vůbec nemysleli. Nápadů a novinek bude ještě mnohem víc. A fanoušci tak rázem vidí, že se okolo AZ Havířov zase začíná usilovně pracovat.

Ačkoliv byl krach havířovského hokeje značnou nepříjemností nejednoho fanouška, jedno se musí nechat samo sebou, po dlouhé době se znovu začíná poctivě pracovat a je celkem dobře, že se začíná zcela od nuly, pro všechny to nyní znamená stejný metr a podmínky, zkrátka nikdo nemá nic jisté.

Bude to ještě pěknou řádku let trvat, než se Havířov posune kvalitami tam, kde ho byli fanoušci zvyklí vidět, stejně tak nebude lehké je dostat zpátky na zimní stadion, aby byli znovu ochotní obětovat peníze za hokej. Ale ta chuť zase jednou hrát hokej pořádně a poctivě tu je, a to je přece milý čtenáři to nejlepší co si kdo kdy mohl přát…  

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

ZNOVUZROZENÍ AZETU

(TOMAS MICHNA, 5. 1. 2012 14:27)

SLEDUJI ZNOVUZROZENI AZETU A FANDIM NOVEMU VADENI,HRAVAL JSEM HHL NA ZDEJSIM STADIONU....JSEM RAD ,ZE SE PODARILO V NASEM MESTE ZNOVU POZVEDNOUT TENTO KLUB NA UROVEN, NA KTERE SE TED NACHAZI...DRZIM VSEM ZAINTERESOVANYM PALCE A PREJI HODNE USPECHU DO DALSICH SEZON....!!!!!!!!!!!!!!!!!
TOMAS MICHNA-HAVIROV

ZNOVUZROZENÍ AZETU

(TOMAS MICHNA, 5. 1. 2012 14:26)

SLEDUJI ZNOVUZROZENI AZETU A FANDIM NOVEMU VADENI,HRAVAL JSEM HHL NA ZDEJSIM STADIONU....JSEM RAD ,ZE SE PODARILO V NASEM MESTE ZNOVU POZVEDNOUT TENTO KLUB NA UROVEN, NA KTERE SE TED NACHAZI...DRZIM VSEM ZAINTERESOVANYM PALCE A PREJI HODNE USPECHU DO DALSICH SEZON....!!!!!!!!!!!!!!!!!
TOMAS MICHNA-HAVIROV