Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zápas ve velkém stylu. Akce střídala akci. Jednou nahoře, poté dole. Vyprodaná hala Canada Hockey Place viděla povedenou reklamu na hokej. Češi ve jménu všech tradic opět dokázali udolat slováky, ovšem tentokrát kladl soupeř značný odpor a potvrdil, že přijel do Vancouveru uspět.

Do zápasu nakonec mohli nastoupit oba Mariánové- Gáborík s Hossou. Mimo zůstal pouze Miroslav Šatan, který má nepříjemné poranění na ruce. Již v úvodních minutách hry ukazovali hráči v tradičních bílých dresech, proč se letos družině Vladimíra Růžičky má konečně po dlouhých letech podařit něco víc, než čtvrtfinále. Obrovskou šanci měl v přesilové hře Tomáš Kaberle, který vystřelil tři prudké rány na Haláka, z toho ta poslední pouze škrtla slovenského brankáře. Šourající kotouč ale nakonec zmizel v lapačce gólmana i když se české hokejky po puku energeticky natahovaly.Obrazek

Co se nepovedlo dřív, přineslo úspěch později. Nejprve všem českým příznivcům zatrnulo, když se Pálffy hrnul sám na Vokouna, ten ale neztratil nervy a pohotovým betonem nedal kotouči šanci proniknout do klece. V 10.minutě už se češi mohli radovat z prvního gólu na tomto velkém turnaji, po Blaťákově střele na bránu efektivně reagoval Patrik Eliáš, který na poslední chvíli zpozoroval černou tvrz a nastavenou hokejkou jí poslal dovnitř brankové konstrukce.  

Po přestávce naši hráči nastoupili trochu rozhození a vypadnutí z tempa. Již ve 47. sekundě druhé části se prosadil Marián Gáborík, který svou pohotovou střelu vyslal přímo do šibenice. Slováci rázem ožili, pár minut patřilo svěřencům trenéra Jána Filce, ale česká obrana v čele s Vokounem působila velmi jistě. Poté si hráči na obou stranách dopřáli parádní hokejovou vložku. Nejprve celou halu rozezvučela tyč z hole Mariána Hossy, načež pak z následného protiútoku vytěžil Jaromír Jágr, který si dokázal pokrýt puk před dotírajícím obráncem a střelou mezi betony překonal Haláka.

Jenže to ještě nebyl konec brankové poutě ve druhé třetině. Když už se totiž zdálo, že slováci krátké oslabení ve druhé části ubrání, zjevil se opět bojovník Jágr u brány, z jehož dorážky na Haláka slavil svou branku Tomáš Plekanec, na kterého už byl slovenský gólman krátký a pouhé dvě sekundy před sirénou dostalo Slovensko pořádnou dávku ampérů do psychiky.

Růžička svým svěřencům naordinoval defenzivní taktiku s pečlivým čekáním na soupeřovu chybu. Taktické manévry a schopnosti tohoto trenéra se ukázaly jako klíčové. Slováci sice mnoho chyb v obraně neudělali, ale defenzivní stránka česka byla zcela kompaktní. Jediná ošemetná situace nastala, když Vokoun nechal napůl odkrytou klec, ale obránce Michálek efektivně odklidil puk mimo ohniště Vokouna. Češi vyslali na Haláka první střelu třetí třetiny až velmi pozdě, to jim ale vůbec nemuselo vadit. Z derby vyšli vítězně.

ObrazekZápas se velmi povedl Jaromíru Jágrovi. Od tohoto hráče můžete slýchat jakékoliv věty o tom, že letos osud národního týmu nestojí pouze na něm, ale při pohledu na jeho hru se tato teorie nezdá úplně pravdivá. Dal gól a na jeden sám nahrál, podílel se na dvou gólových akcí ze tří. A to to s ním v 1.třetině nevypadalo vůbec růžově, na led nechodil tak často jako obvykle a v souboji u mantinelu inkasoval tvrdý zákrok po kterém mu byla na tváři vidět bolest. Jágr je ale bojovník a hrdina českých barev, který již prožívá čtvrtou olympiádu za svou bohatou kariéru.

Česká republika si tak po úvodním zápase připisuje výhru jako již je na posledních světových akcích zvykem. Výhra nad Slovenskem zvedne sebevědomí nejednomu hráči. Úvodní zápas, těžká skupina, derby, tyto všechny faktory stály v hlavách našich hráčů, proč vlastně chtěli dnes uspět. V noci z pátku na sobotu v 1:30 SEČ se střetnou s Lotyšskem. Věřejnost neočekává nic jiného než výhru, aby si to v nedělním duelu s rusy rozdali o 1.místo ve skupině a tedy přímý postup do čtvrtfinále. Tak uvidíme, zatím může český lev dýchat relativně klidně...

 

 

Statistiky tohoto zápasu, stejně jako výsledky všech ostatních skupin s tabulkami naleznete na www.extraligovyexpres.estranky.cz....

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář